شبکه های بیسیم (Wireless)

 

 

امروزه روشهای انتقال بی‌سیم یا  Wireless Networks، بخش مهمی از زیرساخت شبکه‌ها را تشکیل می‌دهند که عمدتاً برای انتقال اطلاعات غیرسازمانی استفاده شده و سهولت دسترسی و رفع محدودیت کاربران به کابل و یک میز خاص، باعث شده تا بتوان آنها را تقریباً در هرجا استفاده کرد. کمتر شخصی را می‌توان یافت که گوشی موبایل به همراه خود نداشته باشد! این گوشیها برای دسترسی به شبکه موبایل یا اتصال به مودم بی‌سیم در منزل (یا محل کار) از روش انتقال بی‌سیم بهره می‌برند. به همین ترتیب می‌توان دید که تقریباً همه لپتاپ‌ها مجهز به کارت شبکه Wireless هستند که این خود اهمیت تکنولوژی بی‌سیم را بیشتر روشن می‌کند.

این محبوبیت در شبکه‌های بی‌سیم از سوی دیگر نکاتی بعضاً منفی را هم به همراه خود داشته است:

  • پوشش شبکه‌های بی‌سیم در محیطهای داخلی برخلاف شبکه‌های سیمی، یکنواخت و پایدار نبوده و گاه به گاه باعث افت سرعت و حتی قطع موقتی دسترسی به شبکه می‌شود. علت این امر به طور کلی و صرف نظر از نوع محیط؛ عمدتاً ناشی از تداخل سیگنال با دستگاههای مجاور، ممانعت دیواره‌ها و عوارض در عبور سیگنال و شرایط جوی در محیط بوده که در نهایت منجر به تضعیف یا از دست رفتن آن می‌شود.
  • تعداد کاربرانی که همزمان در محیطهای داخلی به شبکه بی‌سیم دسترسی پیدا می‌کنند نسبت به شبکه سیمی محدودتر بوده و سرعت دسترسی آنها به شبکه معمولاً کمتر است. این سرعت با افزایش تعداد کاربرانی که به‌طور همزمان به شبکه متصل می‌شوند، اکثراً کاهش می‌یابد.
  • شبکه‌های بی‌سیم به لحاظ امنیتی نسبت به شبکه‌های سیمی، چندان قابل اطمینان نیستند، چرا که دسترسی به امواج آزاد در فضای باز برای سرقت اطلاعات یا ایجاد تداخل، بسیار راحت تر از دسترسی به کابل داخل یک ساختمان است! هرچند ارتباطات بی‌سیم برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز، از روشهای احراز هویت و رمزنگاری برای ایمنی خود استفاده می‌کنند، اما با گذر زمان، این روشها معمولاً شکسته شده و ناچار به تغییر رمز، تغییر پروتکل، بروز رسانی Firmware دستگاه و حتی تغییر دستگاه می‌شویم.

در مجموع، پایین بودن امنیت در شبکه‌های Wireless باعث شده تا بیشتر برای وب‌گردی، گوش دادن به موسیقی، تماشای فیلم و به طور کلی مسائل غیرمحرمانه مورد استفاده قرار گیرد. یک سازمان یا شرکت که اطلاعاتش به هر دلیلی برایش جزو سرمایه‌های محرمانه محسوب می‌شود چندان تمایلی به اتصال سیستمها با روش Wireless ندارد!

  • فناوری مورد استفاده در شبکه‌های بی‌سیم برای رسیدن به پایداری، امنیت و سرعت بالاتر، رشد سریعتری نسبت به شبکه‌های سیمی را دارد. همین امر باعث شده تا مسأله‌ای تحت عنوان میزان سازگاری با استاندارهای قبلی رنگ بیشتری به خود بگیرد. ممکن است بخواهیم یک تکنولوژی بی‌سیم جدید تهیه کنیم که الزاماً با سیستمهای موجود سازگار نبوده و در چنین شرایطی مجبور به صرف هزینه برای جایگزینی تمامی اجزای سیستم می‌شویم.
  • تنوع محصولات بی‌کیفیت با قیمتهای پایین در بازار بقدری زیاد است که اگر به اصطلاح “آشنای معتمد” نداشته باشید، سرتان کلاه می‌رود! با توجه به اینکه شبکه‌های Wireless نسبت به شبکه‌های سیمی (یا Wired) ذاتاً دارای پیچیدگی بیشتری در فناوری هستند، انتخاب یک محصول بی‌کیفیت می‌تواند به سایر دردسرهای موجود اضافه کرده و در نهایت کل پروژه را با شکست مواجه کند. پس لطفاً درست انتخاب کنید! یک انتخاب از سازنده‌ای معتبر و گران قیمت، معقول‌تر از خریدی ارزان و بی‌کیفیت است. چرا که یک بار هزینه اولیه را زیاد می‌دهید، اما هزینه‌های نگهداری شبکه کمتر بوده و دردسرهای بسیار کمتری را برای شما دارد.

با توجه به اینکه اکثر کاربران بی‌سیم در حال جابجایی و حرکت هستند، لذا برای مدیریت متمرکز و بهتر کاربران هنگام جابجایی، از قبیل قرار گرفتن کاربر در VLAN مربوطه هنگام تغییر Access Point و دسترسی به منابع مجاز در شبکه، اعمال سیاستهای امنیتی و برخی دیگر نکات مهم از سیستمی به نام Wireless Controller استفاده می‌شود. این سیستم، اساساً یک نرم‌افزار است که یا به همراه سخت‌افزار خاص خود عرضه می‌شود یا می‌تواند بر روی یک PC، سرور یا حتی به صورت Virtual Appliance ارائه گردد.

استانداردهای بی‌سیم با توجه به سابقه تاریخی آن متنوع بوده و در یک نگاه می‌توان مقایسه‌ای از معروفترین و پراستفاده‌ترین آنها را در جدول زیر که از سایت makeuseof بهره‌برداری شده مشاهده کرد:

https://www.makeuseof.com/tag/understanding-common-wifi-standards-technology-explained/

 

 

اطلاعات تکمیلی در مورد استانداردهای بی‌سیم را می‌توانید در سایتهای زیر پیدا کنید:

https://www.lifewire.com/wireless-standards-802-11a-802-11b-g-n-and-802-11ac-816553

https://www.networkworld.com/article/3238664/80211-wi-fi-standards-and-speeds-explained.html

http://www.pearsonitcertification.com/articles/article.aspx?p=1329709&seqNum=4

https://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Notice: Undefined index: cookies in /home/parsmeh2/domains/parsmehr.ir/public_html/wp-content/themes/maxo-fa/functions.php on line 1578